Elektroninės atliekos. Ką su jomis daryti?

2019-04-09

E-Waste! Ar kada pagalvojote kur atsiduria visi nereikalingi ir panaudoti elektroniniai prietaisai ir jų detalės?
2014 metais apie 60 proc. senų elektroninių prietaisų atsidūrė sąvartynuose, kiti 40 proc. – perdirbti.
Elektroninės atliekos yra greičiausiai auganti ir toksiškiausia atliekų rūšis pasaulyje. 2016 metais pasaulyje buvo pagaminta net 44,7 mln. tonų E-Waste. Iš tikrųjų, panaudota elektronika nėra atliekos – jas galima perdirbti, o iš jų išgautų metalų vertė siektų apie 67 bln. dolerių.
Daugiausiai E-Waste sugeneruoja pasiturinčios šalys, kai besivystančios šalys turi sukti galvas, kaip visa tai perdirbti. Didelė dalis kompiuterių, spausdintuvų, šaldytuvų ir kitų prietaisų yra išvežami į Kiniją, Afrikos šalis, kur ten be jokių saugos priemonių išardomi ar kitaip padalinami. Dalis atliekų yra deginami neatsižvelgiant į išskiriamus toksinus ir kitas kenksmingas medžiagas, kurios patenka į vandenis ir orą bei taip sklinda ir gali sukelti negrįžtamus sveikatos pokyčius.
Ką galime padaryti, kad daugiau E-Waste būtų surūšiuota/perdirbta?
➡️Apgalvokite, ar tikrai reikia dar vieno prietaiso, kaip naujo telefono;
➡️Atiduokite visus senus elektroninius prietaisus į perdirbimo centrus;
➡️Visada galite padovanoti ar paaukoti savo prietaisus tiems, kurie jų neturi!
Elektros ir elektroninės įrangos atliekas mesti į komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius, statyti šalia jų, laikyti atviroje vietoje, ardyti patiems, atiduoti neturintiems leidimų surinkėjams ar metalo supirkimo įmonėms negalima – tai pavojinga tiek aplinkai, tiek sveikatai!
➡️Kur Lietuvoje superka ar galima priduoti elektronines atliekas galima pasitikrinti atliekos.lt, pasirinkę konkrečią Lietuvos vietą ir atliekų rūšį!

Mes darom