PLASTIKO ATLIEKOMS – NE!

2020-04-07

Lietuvoje plastiko atliekų taršos problema vis dar gaji, tačiau džiugu, kad po truputį daugėja plastiko pakuočių atsisakančių parduotuvių besivadovaujančių Zero Waste ir žiedinės ekonomikos principais.  Zero Waste  – principas, orientuotas į atliekų prevenciją, skatinantis, kad kuo daugiau produktų ir medžiagų panaudoti pakartotinai. Žiedinės ekonomikos tikslas – kaip įmanoma labiau sumažinti atliekų kiekį ir išteklių naudojimą, vadovaujantis pažangiu produktų projektavimu, pakartotinu panaudojimu, taisymu, perdirbimu, darniu vartojimu ir naujoviškais verslo modeliais. „Mes Darom“ stengiasi surasti geruosius pavyzdžius, asmenybes, kurios kuria pozityvius pokyčius, skatinančius ne tik valyti, bet ir mažiau teršti, bei saugoti mūsų Žemę.

Puikus pavyzdys – „Full Jar“ Zero Waste maisto produktų parduotuvės įkūrėjai – Edvinas Mištautas ir Skaistė Giačaitė, kauniečių pora, kuriai pabodo laukti kada Zero Waste parduotuvės pasirodys Kaune, todėl naudodami antrines žaliavas bei žiedinės ekonomikos principus ją atidarė patys. Interviu sužinosite apie „Full Jar“ įkūrėjų Zero Waste gyvenseną, patirtį bei išgyvenimus.

 

Kaip nusprendėte skatinti vengti atliekų susidarymo ir kas įkvėpė įkurti Zero Waste tipo parduotuvę?

Idėja kilo organiškai, mes patys ilgą laiką ieškojome būdų, kaip apsipirkti nesukuriant šiukšlių. Labai sunku atsekti, kur tiksliai prasidėjo sąmoningas mąstymas, kai supratome, kad atliekos neatsiranda iš niekur ir niekur nedingsta. Galbūt iš kaimo… Prisimenu, jog mano močiutė visada rasdavo kūrybingų būdų kaip panaudoti vienokį ar kitokį daiktą buityje ar darže. Turbūt taip ir įskiepijo, jog viską galima panaudoti ne kartą.

 

Kas Jums asocijuojasi su Zero Waste gyvenimo būdu?

Sąmoningumas. Sudėtingiausia nuspręsti kokiu kasdieniu asmeniniu indeliu gali  atnešti daugiausiai naudos gamtai, bei, tuo pačiu, sau ir visuomenei. Čia tiktų tas pats automobilio pavyzdys – galėjome įsigyti naują elektromobilį ir palikti mažesnį CO2 pėdsaką, bet supratome, jog atidarydami tokią erdvę kaip „Full Jar“ pasieksime daugiau.

 

Kas buvo sudėtingiausias ar labiausiai stebinantis dalykas, kai pasirinkote gyventi Zero Waste? Ar sunku buvo pakeisti savo įpročius?

Stebino tai, kad tokio dydžio mieste kaip Kaunas dar nėra tokios vietos, kur būtų galima rasti didžiąją dalį reikalingų produktų vienoje vietoje. Teko važinėti per daug vietų kol apsipirkdavome, bet po truputį toks sąmoningas apsipirkimas tapo įprastas, nors tam ir sugaišdavome daugiau laiko nei norėtųsi.

 

Kas, Jūsų manymu, labiausiai prisideda prie vis labiau populiarėjančios Zero Waste idėjos Lietuvoje?

Žiniasklaida tikrai pradėjo apie tai dažniau kalbėti. Taipogi patys žmonės akivaizdžiai mato kintančią gamtą ir supranta, jog klimato krizė nebėra kažkoks tolimas reiškinys. Mato plastiko šiukšlėmis užterštus vandenynus ir nebenori būti to dalimi.

 

Ar kada buvote nusivylę šio proceso metu? Kaip išgyvenote sunkius laikus?

Anksčiau jausdavomės gana neblogai tiesiog rūšiuodami šiukšles ir nematydavome didelės problemos pirkdami produktus plastikinėse pakuotėse, jei jas išmesdavome perdirbti, bet pasidomėjus, kur keliauja mūsų plastiko atliekos, ir kad tik labai mažas procentas jų iš tiesų prikeliama antram gyvenimui – tai privertė atsisakyti plastiko maksimaliai. Taip pat, retkarčiais pagalvojam, kad mūsų, kaip asmenų, indėlis sąlyginai mažas, tačiau atidarius „Full Jar“, kas kartą apsipirkus žmogui, suprantame, jog sudarėme galimybę nesukurti vienkartinio plastiko šiukšlių, ne tik sau, bet ir bendruomenei. Žiūrint iš šios perspektyvos, nesudarytų šiukšlių kiekis tampa labai nemažas!

 

Kokie būtų pagrindiniai žingsniai, siekiant pradėti gyventi darniau, rinktis ekologiškus produktus? Ar yra daiktų, be kurių niekada neišeinate iš namų?

Svarbu keliauti link tokio gyvenimo budo pamažu, daug apie tai skaityti ir domėtis, nes drastiškai pakeitus įpročius gali pasirodyti, jog tai neįmanoma ir reikalauja per daug energijos. Taip pat, mažai domintis, galite nusipirkti visiškai jums nereikalingų daugkartinių šiaudelių ar kitų panašių Zero Waste dalykų, kurie realiai bus tik dar vienas nereikalingas daiktas. Mūsų patarimas – kai keliaujame apsipirkti, būtinai pasidarome sąrašą, kokių produktų mums trūksta. Skamba visai paprastai, tačiau turint sąrašą, lengviau planuotis kiek maišelių ar indelių mums reikės apsipirkinėjant.

 

Ką patartumėte tiems, kurie pirmą kartą ruošiasi apsipirkti „Full Jar“ parduotuvėje?

Neskubėti, pasiruošti reikalingų produktų sąrašą, bei nepamiršti savo taros, na, o jei ją vis dėl to pamiršite, pas mus rasite vietą kur žmonės palieka švarius stiklainius kitiems. 

 

Pabaigai, kokia jūsų „Full Jar“ ateities vizija?

Norime užaugti iki prekybos centro, kuris padėtų dar daugiau žmonių prisidėti prie tvaraus ir sąmoningo vartojimo. 😊

 

Daugiau informacijos apie Full Jar rasite: https://www.facebook.com/fulljarkaunas/

 

 

 

Remiantis LR Vyriausybės rekomendacijomis, dėl COVID-19 padėties, akcijos DATA TIKSLINAMA. MUMS ITIN SVARBI DETALI DALYVIŲ REGISTRACIJA, kad galėtume Jus informuoti apie pokyčius.

Mes darom