Švarūs miestai

Naudojant išmaniąją „Cortexia“ technologiją, siekiama atkreipti gyventojų dėmesį į miestų šiukšlinimo problemą, skatinti sąmoningumą bei efektyviau prisidėti prie švaros palaikymo.

PROJEKTO REZULTATAI

 

Šveicarijos startuolis „Cortexia“ atvyko į Lietuvą pristatyti unikalų išradimą miestams: prie transporto priemonių pritvirtinama išmanioji kamera, kurios pagalba surinkti duomenys leidžia nustatyti labiausiai šiukšlėmis užterštas miestų gatves, kiemus bei parkus.

 

„Cortexia“ technologijos tikslas – pagerinti miestų atliekų tvarkymą ir sumažinti tam tenkančias išlaidas. Pavasarį prasidėjusiame projekte dalyvavo 3 didžiausi šalies miestai – Vilnius, Kaunas ir Klaipėda. Projekto metu surinktais duomenimis apie taršą bei mokslininkų rekomendacijomis, kaip gerinti esamą situaciją, pasidalijome su projekte dalyvavusių miestų savivaldybėmis ir Lietuvos savivaldybių asociacija, bei pateikėme rekomendacijų dėl šiukšliadėžių infrastruktūros peržiūrėjimo, teritorijose vykdomų veiklų analizės ir poreikio nuolatos šviesti visuomenę.

 

Lietuvos miestų gatvėmis, parkais, kiemais riedėjo savanorių vairuojamas dviratis su pritvirtinta išmaniąja kamera, kuri fiksavo besimėtančias šiukšles. Projekto metu 24 savanoriai važiavo po 12 maršrutų kiekviename mieste, iš viso jie įveikė apie 3000 kilometrų.

Dažniausiai užduodami klausimai:

Kas yra projektas „Švarūs miestai“?

Projektu siekiame pristatyti inovacijas ir naujausias technologijas miestų švarinimo srityje. Pristatome dirbtinio intelekto taikymo galimybes ir remiantis gautais duomenimis galėsime pateikti rekomendacijas miestų švarinimo infrastruktūrai. Naudojant išmaniąją „Cortexia“ technologiją, siekiame atkreipti gyventojų dėmesį į miestų šiukšlinimo problemą, skatinti sąmoningumą bei efektyviau prisidėti prie švaros palaikymo.

Kokia projekto trukmė ir kur važinės projekto dviratis?

Maršrutai sudaryti didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Kiekviename mieste dviratis riedės po dvi savaites, po to mokslininkai analizuos dirbtinio intelekto apdorotą informaciją ir remdamiesi gautais duomenimis teiks rekomendacijas bei išvadas.
Projekto trukmė: 2021.07.12 – 2021.08.20

Kas yra „Cortexia“?

„Cortexia“ – tai šveicarų startuolis, kuriantis inovacijas miestų švarinimo ir priežiūros srityje. Projekte „Švarūs miestai“ yra naudojama „Cortexia“ sukurta išmanioji kamera, kuri fiksuoja gatvėje esančias šiukšles, o dirbtinio intelekto algoritmas identifikuoja iki 40 skirtingų šiukšlių ir pateikia galutinius susistemintus rezultatus.

Kaip su šiuo projektu susijusi „Mes Darom“?

Esame šio projekto sumanytojai, pakvietę į Lietuvą šveicarų startuolį „Cortexia“, kad Lietuva pirmoji Baltijos šalyse galėtų pritaikyti šį išradimą praktikoje.

Iš ko susidaro matavimo sistema?

Matavimo sistema skirta vidutiniam 15 km / h greičiui ir yra sudaryta iš:

  • Didelės raiškos kameros, kurią galima pastatyti transporto priemonės priekyje, šone arba gale. Ji iškeliama ant strypo tarp 2,0 m ir 3,3 m aukščio, maždaug 30 ° kampu į kelią bei apima 6 m pločio regėjimo lauką.
  • „Cortexia-box“, kurioje yra dirbtinio intelekto algoritmai, skirti atpažinti vaizdą, taip pat GPS ir LTE duomenų perdavimo sistema;
  • Priedai įvairių komponentų tvirtinimui ir sujungimui.
Kokia nauda iš tokio matavimo?
  • Surinkti duomenys leidžia nustatyti miesto švaros indeksą. Ši indeksavimo sistema parodo, ar yra ir kuriose vietose yra poreikis optimizuoti atliekų tvarkymo infrastruktūrą;
  • Padeda sutaupyti gatvių valymo išlaidas. Remiantis miestų, kurie jau įsidiegė šią sistemą duomenimis, Ženevoje sutaupoma iki 1.5 milijono per metus, Ciuriche – 5 Eur vienam gyventojui arba 10% gatvių valymo išlaidų.
  • Pristatomas naujas būdas išmaniam miesto švaros valdymui, taikant išmaniąsias technologijas.
Kas yra „Švaraus miesto“ indeksas?

„Cortexia“ matavimo sistemoje švaros lygis matuojamas švarumo indeksu. „Švaraus miesto“ indekso (CCI) skalė vertinant švaros lygį yra nuo 0 (purvinas) iki 5 (švarus). Vertinant atsižvelgiama į nešvarą sąlygojusius veiksnius, atliekų kiekį ir jų poveikį. Švaraus miesto indeksas padeda siekiant įdiegti miestų tvarkymo priemones.

Kokius duomenis sistemina išmanioji kamera su dirbtiniu intelektu?

Ši sistema aptinka atliekas tačiau mobiliuoju telefonu (LTE) perduoda ne vaizdus, o tokius duomenis kaip atliekų rūšį ir kiekį, GPS buvimo vietą ir laiką. Viskas veikia automatiškai tol, kol važiuoja transporto priemonė.

Ar kamera fiksuoja ir gatvėje esančius žmones? Ar atpažįsta veidus?

„Cortexia“ kamera mažiausiai 30 laipsniu kampu yra nukreipta žemyn ir fiksuoja ant žemės esančius objektus. Duomenų apie žmones nerenka ir nefiksuoja. Vaizdai yra apdorojami iš karto matavimo sistemoje, tad galutiniams skaičiavimams naudojami nebe vaizdai, o iš jų gauti duomenys. Rezultatai pateikiami dinaminiais GIS žemėlapiais arba kreivių pavidalu.
Taip išsaugomas privatumas viešojoje erdvėje.

Ar bus viešai skelbiami projekto rezultatai?

Taip, su projekto rezultatais savivaldybių atstovai bei plačioji visuomenė gali susipažinti oficialioje „Mes Darom“ svetainėje, pranešimuose spaudai bei mūsų socialiniuose tinkluose

 

Projektas „Švarūs miestai“ vyko nuo 2021 m. balandžio 20 d. ikrugpjūčio 20 d. trijose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Projektą įgyvendino VŠĮ „Mes Darom“ ir „Cortexia“. Projektas buvo atliktas „Philip Morris International“ užsakymu.  

Svetainėje naudojami slapukai, kurie užtikrina patogų naudojimąsi tinklalapiu.